Vannak hangok, amelyek nemcsak megszólalnak, hanem megindítanak. A mélyhangok pont ilyenek: a basszus nem pusztán hangfrekvencia – élmény, fizikai jelenlét és érzelmek társulnak, társulhatnak hozzá. Egy jól integrált mélysugárzó ahhoz hasonló, mint a filmzenékben a vonóval megszólaltatott nagybőgő futamok: nem mindig tűnik fel, de nélküle hiányos a hangkép. A Hádészi mélységek Hifibogár podcast epizódunkban a szubok világát járjuk be - mélyre megyünk - most pedig ebben a cikkben is folytatjuk ezt a merülést.
"Egy jó hangfal mellé nem kell szub" – vagy mégis?
Gyakran hallani, hogy egy igazán jó hangsugárzó mellé nincs szükség külön mélyládára. Ez a kijelentés azonban félrevezető. Mert mit értünk "jó hangfal" alatt, és milyen környezetben, milyen célra használjuk? Ha ez igaz lenne, vajon miért gyártanak saját szubot a világ vezető high-end gyártói, mint a Magico, YG Acoustics, Wilson Audio vagy Göbel High End? Ezek a cégek évtizedeket töltöttek azzal, hogy kompromisszummentes hangfalakat tervezzenek – mégis szükségesnek érzik a dedikált mélyhangszórók jelenlétét – erről pedig a high end kiállítások alkalmával mindenki meggyőződhet. Nem csak presztízsből történik mindez: bizonyos hangok élethű reprodukálásához - például az orgonazenéhez, nagydobhoz, üstdobhoz vagy egyes elektronikus zenékhez - nincs az az állódoboz, ami önmagában minden tartományt hibátlanul lefedne.
A helyes kérdés tehát nem az, hogy „kell-e a hangfal mellé szub?”, hanem az, hogy:
Kinek nem kell, és mihez nem kell?
A válasz leggyakrabban azonban az, hogy szinte mindenkinek kell(ene) – de nem mindegy, hogyan és mire használjuk. Ha egy hangfal alsó határfrekvenciája pl. 25Hz és a szub itt a 15-25Hz közötti tartományt fedi le, könnyen belátható, hogy ebben a sávban elég kevés a zenei történés. A moduláció miatt azonban a szub a teljes hangsávra kifejti a hatását és ha kikapcsoljuk, az a térábrázolásra is negatívan hat.
Sztereóban is van helye – de moziban elengedhetetlen
A mozirendszerek gyakorlatilag elképzelhetetlenek szub nélkül. A center csatorna után a legfontosabb elem a rendszerben, mivel gyakorlatilag az összes 80 Hz alatti információ megszólaltatása a szubra hárul. És minél több csatornás a rendszer, annál fontosabb a szub jelenléte és minősége, hiszen annál több hangsugárzó „helyett” működik. Emiatt a megfelelő tápellátása és kábelezése kulcskérdés. Egy komolyabb szub stabil áramellátást (tápszűrést, tápkábelezést) igényel és a szub RCA-k minősége is meghatározó – erről korábban már írtunk, a cikk itt olvasható.
GoldenEar és SVS – a kompromisszummentes mélyek
Az AudioMe kínálatában két kiemelkedő gyártó is megtalálható, akik teljesen más filozófiával, mégis azonos céllal dolgoznak: a kategóriájukban kompromisszumok nélküli mélyhangokat szolgáltatnak.
A GoldenEar szubjai a precizitást és a meglepően letisztult, zeneiségre hangolt karaktert képviselik. A ForceField és SuperSub modellek intelligens DSP vezérléssel, szimmetrikus kialakítással és nagy energiákat mozgósítani képes erősítéssel jutnak le a Hádész-i mélységekbe, mindezt a kifinomultság és zenei alázat jegyében.
Az SVS nem fél a nyers erőtől – és azt tudja is kontrollálni. Az SB (zárt) és PB (bassz reflex) sorozatok világszerte etalonná váltak a házimozisok körében. Az SVS szubok nemcsak elképesztő hangnyomásra képesek, de okostelefonos applikációval finomhangolhatóak, ami nagy előny a szobakorrekció során, a beállítást pedig nagyon megkönnyíti.
Ultra high-end: ha már semmiből nem akarsz keveset
A szubok már régen nem a hangfalakból „kispórolt mélyek pótlékai”. Az audiofil/highend világban is újraértékelték szerepüket. A fentebb említett márkák (Magico, YG, Wilson, Göbel) már ultra high-end szubokat is kínálnak, ahol a cél nem a „több mély”, hanem a tökéletes integráció, a teljesen fázishelyes, gyors, és természetes megszólalás: egy jó szub nem csak a hangkép alá tol valamit, hanem annak integrált részévé válik.
Elhelyezés, integráció, finomhangolás
Ahogy a Hifibogár Podcast Hádészi mélységek epizódjában is elmondtuk: egy szub nem attól jó, hogy hangos. A jó szubwoofer igazából sokszor eltűnik – csak a hatását érezzük. Ehhez azonban idő, türelem és tudás kell. A szoba akusztikája, az elhelyezés, a keresztváltási frekvencia és a fázishelyesség mind meghatározza, hogy a szub végül hogyan simul bele a rendszerbe.
A beállítás nem varázslat, de az összhatás nagyon is varázslatos lehet: egy precízen behangolt szub új dimenziókat nyit. Próbáld ki. Tapasztald meg. Mert a mélység nem luxus – a teljes hangélmény része.